понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty przeważnie pełnia role ogrodzenia, chociaż nierzadko służą tez za dekoracje. Najczęściej takie sztacheta PVC stawia się w nasłonecznionych położeniach, w których migiem wzrastają i mocno się zagęszczają. Sporo szyku maja tez takie żywe ploty, jakie wiodą przez osłonięte kąciki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek lub kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazki, natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer nieopodal takiego płotu wycisza a także rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki które są w skwerze, oraz nasze upodobania a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również bujnie kwitną, lecz wymagają również dużo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe sztacheta Winylowe zdołają być niezwykle wysmukłe, jednakże należny je cyklicznie skracać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, albowiem takie ogrodzenie aranżuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi susze,
•szybko kiełkuje,
•cyklicznie podcinany schludnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek tworzy nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony widocznej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta PCV z Gubina stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Aby wykonać taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий