пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic mocno nie zaznaczy linii trawnika lub kwietnika jak małe żywe plot.

Niesłychanie duże, bowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , zasną w przypadku potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Żeby zrobić taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli wolimy zęby nasze roślinne ogrodzenie było nadzwyczaj rosłe zaś zarazem wąskie to w zacienionym miejscu powinno się je uformować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy także, że gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie może być utrudnione.

Nic dobrze nie uwydatni projektu trawy albo rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawnik, jak i rośliny kwiatowe czasami nie potrafią satysfakcjonująco wzrastać w desygnowanych grządkach, niewysokie drzewa umieją utrzymać zielone zaplecze w wyznaczonym miejscu czy tez osłonią gołe wycinki gleby. Ładnie przycięty niewielki żywopłot już sam notabene robi za ozdobę ogródka. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna wyłącznie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych zakątkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je zgrabne jabłuszka, jakie można przerobić na konfitury.

Niskie względnie duże roślinne ploty wolno uzyskać z drzew szpilkowych.

Na nieszczęście, rośliny z tej klasy mogą być o wiele droższe aniżeli drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej akceptuje miejsce zacienione cis pospolity. Zazwyczaj szeroko się rozrasta a także trzeba go obcinać, pomimo tego jego wariacje Fastigiata Robusta jest dozwolone pościć sam jeden.Będzie prędko kiełkował tudzież uchowa kolumnowy kształt.

Jeśliby wasz zakątek jest bardzo zacieniony, pożądane byłoby aby roślinny parkan rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre z cienioznośnych klasów maja formy o płowych czy tez pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr prosty Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w największym stopniu wymowne w słońcu, jednakowoż nawet w chłodu liście ostają wcale jasne, niby oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий