среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachety te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, bezproblemowej obróbce a także stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź od razu ociosuje, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenie PVC na plot i bramkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor kamieni na sztachety z plastiku z Złocieńca na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas różne atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno również ciąć na sześciany o regularnych konturach, używane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta plastikowe z Kościana stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ogrodzenie PCV na plot i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz sztacheta plastikowe z Inowrocławia na plot i furtkę ogrodzeniowa tworzy się z głazów różnego kształtu, ułożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kafli o nieproporcjonalnych zarysach, należy je właściwie dobierać tzn. tak, iżby forma każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur migiem niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają również mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, by głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий